Burc yorumlari

 • Çernobil

  26 Nisan 1986 gecesi 01.24’te bugün Ukrayna ve Belarus sınırında bulunan Çernobil nükleer enerji santralinin dördüncü reaktöründe meydana gelen patlama, 20. Yüzyılın en büyük nükleer kazasıydı. Patlama sonucunda açığa çıkan radyasyon Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının toplamından 200 kat fazlaydı.

  Çernobil kazasının sağlık üstündeki ilk doğrudan etkisi, 237 temizlik işçisinin akut radyasyon sendromu yaşamasıydı; bunlardan 28’i 1986’da, 19’u da 1987-2004 arasında öldü. Patlamaya en yakın yerleşim merkesi Pripyat kentiydi. Ukrayna’da, Beyaz Rusya sınırına 7 km, başkent Kiev’e 130 km mesafede, Çernobil’e 3 km uzaklıkta bulunan kentte yaşayanların çoğunluğu santralde çalışıyordu. Pripyat’ın nüfusu 16 bini çocuk olmak üzere 45 bindi. Sohbet 27 Nisan’da boşaltıldı. Santralın çevresinde halen yasak bölge olan 30 km çapındaki alanda bulunan 76 yerleşim yerinde ise 130 bin kişi yaşıyordu. Patlamadan sonraki 10 gün içinde bu alan boşaltıldı. Kaza nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanların toplam sayısı 400 bine yakın. Nükleer sızıntıdan etkilenen alanın büyük bölümü hâlâ yarı ömrü 30 yıl olan Sezyum-137 kirliliği altında. Ağır düzeyde radyoaktif Sezyum-137 kirlenmesine uğrayan alan 150 bin kilometre kareye yakın (Türkiye yaklaşık beşte biri). Beyaz Rusya’da tarım arazisinin yüzde 22’si, ormanların yüzde 21’i radyoaktif kirlenmeye uğradı. Radyasyonun büyük kısmı ilk 10 gün içinde çevreye dağıldı. Radyasyon sık sık yağan sağanaklarla geniş bir çevreye yayıldı. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği sohbet yönetimi, iyot tableti dağıtımına işe yaramayacak kadar geç bir tarihte, Mayıs’ın 23’ünden sonra başladı. Çernobil’in üzerinden 30 yıl geçti ve verdiği zarar hala sürüyor. Greenpeace nükleer felaketin etkilerini 30. yıl için derledi:

  * Birleşmiş Milletler tarafından 2011 yılında yayımlanan bir rapor, Çernobil bölgesinde 7000 kadar çocuğun tiroid, akciğer, göz gibi kanser hastalıklarına yakalandığını ortaya koydu.

  * Binlerce çocuk, göz, akciğer kanseri gibi pek çoğu ölümcül kanser hastalığının yanı sıra, kalp hastalıkları en çok görülen hastalıklarla yıllar geçmesine karşın baş ediyor.

  * Yapılan araştırmalar, radyoaktif kirliliğe maruz kalan bazı kasabalarda, test edilen sütlerin yüzde 93’ünün kabul edilebilir düzeyden çok daha fazla miktarda kimyasal sezyum oranı içerdiğini ortaya koydu.

  * Ukrayna’da 18.000 km2’lik tarım toprakları radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Ülke ormanlarının yüzde 40’ı (toplam 35.000 km2) kirlendi.

  * Kazanın Ukrayna’ya maliyeti 2000 yılı itibariyle 148 milyar dolardı.

  * Beyaz Rusya, 2016 yılına gelindiğinde Çernobil’in ekonomisine etkisinin 235 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

  Çernobil Benzer Yazılar

  Kan yapımına yardımcı olur. Kalp çarpıntısını giderir. Şeker hastalığına karşı bol miktarda mor soğan yenir. Kesik ve yanık yaralarının
  Çölde yolculuk eden iki arkadaş, bir ara tartışırlar. Biri ötekine bir tokat atar. Tokadı yiyenin canı çok yanar; ama tek kelime etmez ve kum
  Dr. Ömer Coşkun, karanfilin içinde bulundurduğu eugenol maddesi sayesinde hafif ve orta şiddette diş ile diş eti ağrılarına karşı lokal uyuşturucu
  BALIK TAZE İSE; –Solungaçları kırmızıdır. –Dokunulunca serttir. –Gözleri çıkık ve parlaktır. –Pulları yapışıktır. –Balığın
  Aşçılığıyla ün yapmış yaşlı bir kadın, akşam yemeğine gelecek olan oğlu ve yeni gelini için yine mutfağa kapanmış, yemek yapıyordu.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Çernobil Etiketler

  |

  SohbetBul olarak itibari ile güncellenmiştir.